-

Engellilere Destek Ve Yardım Derneği

(ENDES)

VATANDAŞLARIMIZA DUYURU


Farklı engel biçimleri ve farklı konulara yönelmiş bir çok dernek var. Biz diğer derneklerden çok daha iyi olduğumuzu iddia etmiyoruz . Sadece soruna ve çözümüne daha farklı yaklaştığımızı düşünüyoruz. Bizi başarılı yapan da bu özelliğimiz.

SAYI      :    2013 /                                                                                                           İSTANBUL

KONU    :   34-188-167 sicil nolu                                                                                     ... / 02 / 2013    

                   derneğimizin kuruluş bilgilendirmesi                                                                                                                      

 

          Sayın Hayırsever Vatandaşlarımız ,

Hemen her platformda engellilerin sorunlarına yönelik durum tespitleri yapılmaktadır. Her sorun için çözüm önerilerinin her biri değerlidir. Bu önemli sorunun çözümüne katkı amacıyla bir sivil toplum kuruluşu olarak “ Engellilere Destek ve Yardım Derneği” kuruldu.

Farklı engel biçimleri ve farklı konulara yönelmiş bir çok dernek var. Biz diğer derneklerden çok daha iyi olduğumuzu iddia etmiyoruz . Sadece soruna ve çözümüne daha farklı yaklaştığımızı düşünüyoruz. Bizi başarılı yapacak olan da bu özelliğimizdir.        

Engellilerin yaşadıkları ve karşılaştıkları sorunların önemli bir kısmı çözülebilir sorunlardır, ihtiyaçları karşılanabilir ihtiyaçlardır. Çözüme yönelenlerin bilgili olması yeterlidir.

Biz ; muhtaç , mağdur engelliler için kısa vadeli yardımlar veya  tıbbi tedavi , ameliyat masrafı vb. talep etmiyoruz.

Onlara birer bardak su vermek yerine muhtaç , mağdur engelliler için çeşme yapmak istiyoruz. 

 

             Bir örnek : deneyimli ve fedakar personelin hizmeti ile 7/24 ömür boyu yemek yiyebileceği ve kişisel bakımlarının yapılabileceği , hizmetin SÜREKLİ ve SÜRDÜRÜLEBİLİR olacağı bir "ENGELLİ  BAKIM MERKEZİ " açılmasının engelliler için daha yararlı olacağını düşünüyoruz ve bunu öneriyoruz . İlk açılış sırasındaki gereken (uygun bir binanın kiralanması , içinin amaca uygun tefrişi, yangın merdiveni, özürlü asansörü , çay kaşığından yemekhane ve mutfağa kadar yüzlerce ayrıntılı ihtiyaç için gereken) masraflar bulunabilirse daha sonraki bakım masrafları devlet tarafından karşılanacaktır. Yani ; mağdur özürlülerden ve fakir , yoksul ve muhtaç ailelerinden hiç bir ücret talep edilmeyecektir, tamamen ÜCRETSİZ  hizmet alacaklardır. Bu bakım merkezinde 150 ağır özürlüye 55 personel ile gece ve gündüz bir ömür boyu bakım hizmeti verilebilir.

 

           İkinci örnek : Derneğimizin açacağı veya ortağı olacağı işyerlerinde ekonomik yoksunluk çeken engellilerin çalışması sağlanarak üretime katılmalarına , toplum içinde hak ettikleri yeri edinmelerine zemin hazırlanacaktır.

 

           Üçüncü örnek : Derneğimizin ulaştığı engellinin içerinde bulunduğu aile yapısı , eğitim durumu , maddi imkanları , kültürel seviyesi , yetenekleri gibi bütün özellikleri tespit edilerek görünen ihtiyaçlarının yanı sıra gerçek sorunlarına ona özel gerçek çözümler üretilecektir. Özür biçimi , özür oranı , ihtiyaçları vb. özellikler dikkate alınarak hazırlanacak proğram ve projelerle sürdürülebilir hizmet modelleri tercih edilecektir.

 

Kısaca engelli bütün yönleriyle ele alınacak ve sorunlarına topyekün yönelinecektir , böylece göstermelik , etkisi kısa olan yardımlar yerine o engelliler için radikal çözümler üretilecektir.    

Özürlüye verilecek hizmetlerde mümkün olduğunca başka kişi , kurum ve kuruluşlarca verilmiş hizmetlerin tekrarına düşmemeye dikkat edilecektir.

 

Ayrıca derneğimiz diğer engelli gruplarına ( ör: eğitilebilir zihinsel engelliler , spastik özürlü çocuklar ve diğerleri) destek proğramlarını uygulamayı da planlamıştır. Çalışabilir durumdaki engellilerin işe alınacakları işyerleri açacağız , yeteneklerine de bağlı olarak sanat etkinliklerine ve spora yönlendireceğiz , yeterli düzeye gelenlerin becerilerini kamuoyunun beğenisine sunacağız . Kabul edersiniz ki planların uygulamaya koyulması  derneğin ekonomik gücü kadardır.  

Bütün bunlar için manevi ve maddi desteğinize ihtiyaç duymaktayız. İnsanlara bardak bardak su dağıtmak yerine çeşme yapmaya var mısınız ?   

 

Sizin de sahip olduğunuz bilgi birikimi , yaşam tecrübenizle engelli insanların durumlarını bildiğinizi , duyarlı olduğunuzu , onlara yardımcı olmak için elinizden geleni yapacağınızı  umuyoruz.

Vereceğiniz maddi desteğin amacına uygun kullanıldığı konusunda tarafınıza ayrıca yazılı ve görüntülü olarak bilgi sunulacağını saygılarımızla arzederiz .

 

                                                                                                                                                                 Aydoğan YAŞIT                                                                                                                                                           Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

     BAĞIŞ İÇİN DERNEK HESAP NO :

 Finansbank A.Ş. Ümraniye Sanayii Şubesi        

Şube Kodu : 1907       Hesap No: 4559 0682

   IBAN No: TR 5500 1110 0000 0000 4559 0682 

NOT: ATM’lerden yapılan havaleler için işlem ücreti alınmamaktadır.

 

 

Engellilere Destek ve Yardım Derneği       Parseller Mah. Taşköprü Cad. Selda Sok. No: 40/A  Ümraniye / İSTANBUL

MAIL:  iletisim@endes.org.tr      İNTERNET SİTE :      www.endes.org.tr     

Etkinliklerimizden düzenli olarak haberdar olmak için bültenimize e-mail adresinizle kayıt olabilirsiniz:        KAYDOL